Nazwa projektu
„Cyfrowa infrastruktura badawcza dla
humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL” (POIR.04.02.00-00-D006/20).
Strona projektu: https://lab.dariah.pl
Okres realizacji projektu
Status projektu: realizowany
Okres realizacji: 01.01.2021-31.12-2023
Partnerzy
Partnerzy: projekt realizuje 15 członków konsorcjum DARIAH-PL oraz Politechnika Poznańska (wykaz partnerów).
Lider projektu: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Koordynatorzy projektu w Instytucie Języka Polskiego PAN: dr Krzysztof Nowak – koordynator projektu, dr Dorota Mika – koordynator merytoryczny.
Cel projektu
Celem projektu DARIAH-PL jest utworzenie krajowej inteligentnej cyfrowej infrastruktury badawczej dla humanistyki i nauk o sztuce. Infrastruktura służyć
będzie pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji różnorodnych danych badawczych oraz przetwarzaniu, wizualizacji i udostępnianiu zasobów cyfrowych. W tym celu zbudowana zostanie sieć rozproszonych laboratoriów, wyposażonych w nowoczesne narzędzia i zasoby umożliwiające realizację interdyscyplinarnych badań, wymagających wykorzystania różnorodnych materiałów, powiązaną z podmiotami gospodarczymi.
Planowane efekty
Rozszerzenie zakresu prowadzonych w Polsce badań z dziedziny humanistyki i nauk o sztuce. Digitalizacja i ochrona materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz udostępnienie tego dziedzictwa szerokim grupom odbiorców. Zwiększenie konkurencyjności polskich ośrodków badawczych oraz związanych z kulturą i sztuką w kraju i na arenie międzynarodowej.
Finansowanie projektu
Projekt DARIAH.PL uzyskał finansowanie na budowę infrastruktury wpisanej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 4.2 4/4.2/2020. Celem programu „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” jest wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym oraz zapewnienie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorców i innych zainteresowanych podmiotów.
Wydatki całkowite w projekcie: 129 496 338,73 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 99 800 000 PLN